سه شنبه 8 اسفند 1402
- الثلاثاء 18 شعبان 1445
- Tue 27 Feb 2024

برخیز  و نگر « جوان» مارا                « آراسته» کن جهان ما را

معرفی درسنامه علوم قرآن (ویراست جدید با بازنگری شکلی و محتوایی)

 • یکشنبه, 20 آبان 1397 02:12
 • منتشرشده در علوم قرآنی
 • بازدید 683 بار

نخستین چاپ «درسنامه علوم قرآن[1]» سال 1377 تقدیم قرآن پژوهان شد و به فضل الهی با استقبالی کم نظیر مواجه و از سوی برخى از مراكز حوزوی و دانشگاهی، به عنوان متن درسى انتخاب گردید و يك سال بعد، در همایش کتاب سال حوزه علمیه قم، در شمار کتب برگزيده سال، قرارگرفت. اقبال روز افزون به «درسنامه» سبب شد تا اشخاص حقیقی و حقوقی، آن را به زبانهای عربی، انگلیسی، اسپانیولی، اردو و چینی ترجمه کنند.

«درسنامه»، طی سالهای گذشته، یک بار بازنگری شد و در سال 1397 با گذشت 20 سال از نخستین چاپ آن، در ماه مبارک رمضان که ماه بهار قران است، نسبت به آن، ویرایش شکلی و محتوایی جدی صورت گرفت و از نقدها و پيشنهادهايى كه در اين سالها، استادان و دانش‏پژوهان محترم ارائه كرده بودند، استفاده شد. با تغییرات صورت گرفته، «درسنامه» در هشت بخش، سازماندهی شده است: بخش اول مباحث مقدماتی را در دو فصل مربوط به «قرآن» و «علوم قرآن» ارائه کرده است؛ بخش دوم و سوم زیر عنوان تاریخ قرآن، در چهار فصل به بررسی «وحی»، «نزول قرآن»، «جمع قرآن» و «قرائات قرآن» می پردازد؛ بخشهای چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم (که هریک مشتمل بر چند فصل اند) به ترتیب به تحریف ناپذیری قرآن، مانند ناپذیری قرآن (اعجاز)، محکم و متشابه، ناسخ و منسوخ و آشنایی با تفاسیر قرآن، اختصاص یافته اند. 

نویسنده تلاش کرده است با بهره گیری از آثار فاخر و ارزشمند مفسران و قرآن پژوهان، متنی منقح، منسجم، با نظم و ترتیب منطقی و نسبتا دقیق را مطابق با سرفصلهای مصوب حوزه علمیه، با رعایت ضوابط تدوین متون آموزشی، تقدیم دانش پژوهان حوزوی و دانشگاهی کند.

در اين متن آموزشى، اهتمام بر رعایت موارد زیر بوده است:

 1. نگارش روان همراه با دقّت در چينش موضوعات، به صورت منطقى و نظام يافته.
 2. بهره‏گيرى از منابع دست اوّل و یا تازه های نشر.
 3. گزينش عناوين، كليد واژگان و اصطلاحات براساس اصطلاح نامه علوم قرآنى[2] كه با هدف هماهنگى در كاربرد اصطلاحات مورد قبول صاحب‏نظران و نيز امكان بازيابى مدخل‏ها و اصطلاحات اين حوزه علمى با رايانه انجام شده است.
 4. اشاره به اهداف مورد نظر در هر بخش، به منظور ايجاد انگيزه براى قرآن پژوهان.
 5. ارائه برخى اطلاعات سودمند ذیل عنوان «مطالعه آزاد».
 6. ارائه گزيده مطالب و طرح سؤالاتى با دو عنوان پرسش (مربوط به متن) و پژوهش (خارج از متن) در پايان هر فصل
 7. معرّفىِ برخى از منابع در پایان هر فصل، با هدف كتاب‏شناسى و پاسخ يابىِ قسمت «پژوهش».
 8. تدوين درسنامه علوم قرآن براى تدريس 32 ساعت يا دو واحد درسى.
 9. ارائه نمودار گویای محورهای مباحث فصول در پایان هر بخش.

درسنامه علوم قرآن پس از 27 نوبت چاپ، در ویرایش جدید به عنوان متن درسی حوزه های علمیه برادران و خواهران کشور توسط بوستان کتاب و مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه در سال 1397 انتشاریافته است.

 

[1]. نام پیشین آن، «درسنامه علوم قرآنی سطح1» بوده است.

[2] . تدوين مركز مطالعات و تحقيقات اسلامىِ دفتر تبليغات اسلامى، به كوشش محمدهادى يعقوب‏ نژاد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن