سه شنبه 1 بهمن 1398
- الثلاثاء 26 جماد أول 1441
- Tue 21 Jan 2020

برخیز  و نگر « جوان» مارا                « آراسته» کن جهان ما را

  1. چگونگي حكومت حاکمان[1]

از آن جا که حکومت، دارای قوای سه گانه و نهادهای خاص می باشد، بخشی از بررسی چگونگي حكومت، مربوط به بررسی این قوا در حکومت اسلامی و بخشی مربوط به بررسی حقوق مردم در نظام اسلامی است. بدین ترتیب ابتدا قلمرو اختیارات حاکم و ارتباط آن با موضوع تفکیک قوا را بررسی خواهیم کرد.

ادامه مطلب...

حکومت در اسلام

سه پرسش اساسي در برابر هر نظام سياسي وجود دارد: چه كساني حكومت مي كنند؟ چگونه به حكومت مي رسند؟  چگونه حكومت مي كنند؟ مباحث حکومت در اسلام را در پاسخ به این سه پرسش بررسی می کنیم:

ادامه مطلب...

بررسی «حقوق بشر» در جوامع بشری و «حقوق بشر در اسلام»، با چالشهای فراوانی روبروست؛ این که انسان از چه حقوقی برخوردار است و مسؤولیت هایش چیست، بستگی به هویت انسان، ابعاد وجودی، نیازمندی ها و نیز هدف و مقصودی دارد که برای آن آفریده شده است. تفاوتهای فرهنگی و گونه گونی بنیادهای فلسفی در نوع نگاه به انسان و حقوق وی را نمی توان انکار کرد و روشن است که پاسخ مکاتب مادی با مکاتب الهی در این خصوص، در برخی از موارد، یکسان و مشابه نیست. آفت بزرگ پژوهشهای حقوقی مرتبط با حقوق بشر، نگرشهای افراطی یا تفریطی نسبت به حقوق بشر معاصر است که گاه به تقدیس و گاه به تحقیر آن انجامیده و در نتیجه اصالت علمی آن را زیر سئوال برده است. نوشته حاضر تلاش کرده است تا خود را از این آفت دور نگه دارد.

ادامه مطلب...

پژوهشنامه «پایش و آسیب شناسی وضعیت امر به معروف و نهی از منکر» منتشر شد.


به گزارش "صراط مبین" چهارمین شماره از پژوهشنامه تخصصی مسئله شناسی افق مکث در سال 1395 با عنوان «پایش و آسیب شناسی وضعیت امر به معروف و نهی از منکر» چاپ و منتشر شد. این پژوهشنامه در هر شماره یکی از مسائل اجتماعی – فرهنگی را با رویکرد حل مساله مد نظر قرار داده است و با محورهای پژوهشی مختلف، پس از ارائه تصویری واضح از مساله، در صدد تبیین راه کارهای حل آن است.

ادامه مطلب...

غیرت دینی؛ رمز موفقیت در امر به معروف و نهی از منکر

حسین جوان آراسته
 


جلوگیری و مقابله با گسترش فرهنگ تساهل و تسامح غربی در جامعه معاصر ایرانی، از مهمترین دغدغه ها در اجرای صحیح فریضه امر به معروف و نهی از منکر است. در این رابطه "صراط مبین" مصاحبه ای با دکتر حسین جوان آراسته، عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، انجام داده که در ادامه مشروح این مصاحبه ارائه می گردد.

ادامه مطلب...

نشریه فقه حکومتی، سرچشمه ای برای سیراب کردن علاقمندان به فقه حکومتی

نشریه فقه حکومتی، سرچشمه ای برای سیراب کردن علاقمندان به فقه حکومتی
 

گفتگو با حجت‌الاسلام دکتر حسین جوان‌آراسته، مدیرمسئول و سردبیر دوفصلنامه علمی-ترویجی فقه حکومتی

ادامه مطلب...

پنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مجله فقه حکومتی با حضور اعضای این شورا در تاریخ 25 فروردین 1398در موسسه مطالعاتی صراط مبین برگزار شد.

ادامه مطلب...

 شماره 5 دوفصلنامه علمی- ترویجی فقه حکومتی منتشر شد

شناسنامه نشریه:

 صاحب امتیاز: محمد جواد ارسطا

 مدیر مسئول: حسین جوان آراسته

 سردبیر: حسین جوان آراسته

 دبیر تخصصی: امید خاکی

 مدیر اجرایی: مهدی نظری

ادامه مطلب...

اركان دولت در اسلام

مقدمه: مباحث حقوق عمومي در دو محور كلي «دولت» و «حقوق ملت» قابل بررسي است. بر اساس همين دو محور و البته با ملاحظات اسلامي مي توان مباحث حقوق عمومي در اسلام را مورد توجه قرارداد و اموري همچون اركان دولت، نظريه هاي مربوط به دولت، نظام اداري، نظام قضايي، امور حسبيه و حقوق ملت را در اين حوزه بررسي كرد.

دولت در اصطلاح علوم سیاسی و حقوق عمومی در سه معنای اخص، خاص و عام به کار می رود.

ادامه مطلب...
صفحه1 از8