شنبه 26 خرداد 1403
- السبت 9 ذو الحجة 1445
- Sat 15 Jun 2024

برخیز  و نگر « جوان» مارا                « آراسته» کن جهان ما را

معرفی کتاب حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام

گفته مى‌شود يكى از ويژگيهاى انسان معاصر «حق‌مدارى» است و مقصود از آن حقيقت‌طلبى و مانند آن نيست بلكه اين واژه در مقابل «تكليف‌مدارى» قرار دارد، يعنى انسان معاصر بيشتر به دنبال استيفاى حقوق خود است تا پرداختن به تكاليفش. امروزه مسايل مربوط به حقوق بشر آنچنان در سطح جهان دامنه‌دار شده كه دغدغه بسيارى از انديشمندان و دولتها گرديده است.

با وجود پيشرفت هاى چشمگير انجام گرفته در زمينه حقوق بشر وراهكارهاى در نظر گرفته شده براى تحقق آنها، آيا باز هم مى توان ادّعا نمود كه استيفاى حقوق مردم و اجراى عدالت نيازمند دستورهاى دينى و معيارها و «ميزان»هاى ارائه شده از سوى رسولان الهى است؟ اساساً آيا اسلام از يك نظام حقوقى برخوردار است؟ ويژگى هاى آن چيست؟ بر چه مبانى استوار است و از چه منابعى تغذيه مى كند؟ چگونه در عصر حاضر توانايى و ظرفيت پاسخ گويى به نيازهاى فزاينده و نوظهور بشر و مطالبات روز افزون او را دارد؟ حقوق اسلام چه امتيازى فراتر از آنچه بشر خود بدان رسيده است در اختيار او قرار مى دهد؟ در اين نظام حقوقى، حق وتكليف چگونه ارزيابى مى شود؟

درس «حقوق اجتماعى و سياسى در اسلام» در مجموعه دروس عمومى دانشگاهها با هدف پاسخگویی به این پرسشها در نظرگرفته شده و ا ین کتاب نیز در همین راستا و براساس سرفصلهاى مصوب به رشته تحریر درآمده است. پاسخ به اين پرسش ها گرچه نيازمند بررسى گسترده و عميق از زواياى مختلف است و اين مهم فرصتى بسيار بيشتر از ارائه درسى با ارزش دو واحد را مى طلبد، اما تلاش شده است تا دانشجويان عزيز را در گام اول با مبانى نظام حقوقى اسلام و سپس با حقوق اجتماعى وسياسى انسان در اسلام آشنا سازد و با توجه به ضرورت گزيده گويى، در حد امكان به پرسش هاى پيش گفته پاسخ دهد. تامل در جهان بینی اسلامی و مطالعه قوانین و دستورالعمل های شریعت اسلام نشان می دهد که در این مکتب، آن چنان به حقوق انسانها توجه شده و زواياى ناپيداى آن مورد توجه قرار گرفته كه حتی در مقایسه با هنجارهای حقوق بشری معاصر باعث شگفتی است ولی سوگمندانه بررسی، تدوین و تنقیح آنها کمتر مورد توجه قرارگرفته است.

در تدوين كتاب موارد زير مورد توجه قرار گرفته است:

  1. پاى بندى به اصول، معيارها و اصطلاحات شناخته شده حقوقى؛
  2. تمركز بر قرآن به عنوان اصيلترين منبع دينى؛
  3. استفاده از ترجمه قرآن استاد محمد مهدى فولادوند به جهت رعايت احتياط و پرهیز از خطاهای احتمالی

کتاب «حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام» برای اولین بار در سال 1384توسط دفتر نشر معارف به زیور طبع آراسته شد و تا کنون نزدیک به 20 بار تجدید چاپ شده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « معرفی کتاب حقوق بشر در اسلام

نظر دادن