شنبه 29 مرداد 1401
- السبت 23 محرم 1444
- Sat 20 Aug 2022

برخیز  و نگر « جوان» مارا                « آراسته» کن جهان ما را

حسین جوان آراسته

حسین جوان آراسته

دوشنبه, 27 خرداد 1398 07:16 برای نظر دادن اولین باش!
  1. چگونگي حكومت حاکمان[1]

از آن جا که حکومت، دارای قوای سه گانه و نهادهای خاص می باشد، بخشی از بررسی چگونگي حكومت، مربوط به بررسی این قوا در حکومت اسلامی و بخشی مربوط به بررسی حقوق مردم در نظام اسلامی است. بدین ترتیب ابتدا قلمرو اختیارات حاکم و ارتباط آن با موضوع تفکیک قوا را بررسی خواهیم کرد.

پنج شنبه, 26 ارديبهشت 1398 00:49 برای نظر دادن اولین باش!

حکومت در اسلام

سه پرسش اساسي در برابر هر نظام سياسي وجود دارد: چه كساني حكومت مي كنند؟ چگونه به حكومت مي رسند؟  چگونه حكومت مي كنند؟ مباحث حکومت در اسلام را در پاسخ به این سه پرسش بررسی می کنیم:

دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 14:30 برای نظر دادن اولین باش!

بررسی «حقوق بشر» در جوامع بشری و «حقوق بشر در اسلام»، با چالشهای فراوانی روبروست؛ این که انسان از چه حقوقی برخوردار است و مسؤولیت هایش چیست، بستگی به هویت انسان، ابعاد وجودی، نیازمندی ها و نیز هدف و مقصودی دارد که برای آن آفریده شده است. تفاوتهای فرهنگی و گونه گونی بنیادهای فلسفی در نوع نگاه به انسان و حقوق وی را نمی توان انکار کرد و روشن است که پاسخ مکاتب مادی با مکاتب الهی در این خصوص، در برخی از موارد، یکسان و مشابه نیست. آفت بزرگ پژوهشهای حقوقی مرتبط با حقوق بشر، نگرشهای افراطی یا تفریطی نسبت به حقوق بشر معاصر است که گاه به تقدیس و گاه به تحقیر آن انجامیده و در نتیجه اصالت علمی آن را زیر سئوال برده است. نوشته حاضر تلاش کرده است تا خود را از این آفت دور نگه دارد.

سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 08:21 برای نظر دادن اولین باش!

پژوهشنامه «پایش و آسیب شناسی وضعیت امر به معروف و نهی از منکر» منتشر شد.


به گزارش "صراط مبین" چهارمین شماره از پژوهشنامه تخصصی مسئله شناسی افق مکث در سال 1395 با عنوان «پایش و آسیب شناسی وضعیت امر به معروف و نهی از منکر» چاپ و منتشر شد. این پژوهشنامه در هر شماره یکی از مسائل اجتماعی – فرهنگی را با رویکرد حل مساله مد نظر قرار داده است و با محورهای پژوهشی مختلف، پس از ارائه تصویری واضح از مساله، در صدد تبیین راه کارهای حل آن است.

سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 08:16 برای نظر دادن اولین باش!

غیرت دینی؛ رمز موفقیت در امر به معروف و نهی از منکر

حسین جوان آراسته
 


جلوگیری و مقابله با گسترش فرهنگ تساهل و تسامح غربی در جامعه معاصر ایرانی، از مهمترین دغدغه ها در اجرای صحیح فریضه امر به معروف و نهی از منکر است. در این رابطه "صراط مبین" مصاحبه ای با دکتر حسین جوان آراسته، عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، انجام داده که در ادامه مشروح این مصاحبه ارائه می گردد.

سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 08:08 برای نظر دادن اولین باش!

نشریه فقه حکومتی، سرچشمه ای برای سیراب کردن علاقمندان به فقه حکومتی

نشریه فقه حکومتی، سرچشمه ای برای سیراب کردن علاقمندان به فقه حکومتی
 

گفتگو با حجت‌الاسلام دکتر حسین جوان‌آراسته، مدیرمسئول و سردبیر دوفصلنامه علمی-ترویجی فقه حکومتی

صفحه1 از11